DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 28.06.2024 09:35:37 

cvičení těla a mysli udržuje zdraví a energii

Masáže

 

 

 

Kraniosakrální masáž

Kraniosakrální terapie je velmi jemná manuální metoda ke zlepšení funkce kraniosakrálního systému. Tento systém tvoří společně všechny membrány, které obklopují a chrání mozek s míchou v lebce = cranium a v páteřním kanálu (až po kost křížovou = sacrum a kostrč) a tekutina zvaná mozkomíšní mok. Zakladatel této terapie Dr. Upledger nazval tento systém "jádrem" člověka.  

Rytmus, kterým se plní kraniosakrální systém mokem, je velmi jemný. Je skrytý pod rytmem dechu, který si všichni plně uvědomujeme a pod rytmem tlukotu srdce, který dokážeme nahmatat na různých místech těla. Tak jako rytmus dechu a srdce nikdy v průběhu života nepřestanou, tak se ani kraniosakrální rytmus nezastaví dokud žijeme. Ale tak jako dech nebo tep srdce, i tento rytmus ovlivňují různé fyzické potíže. 

Stimulování kraniosakrálního systému jemným dotekem umožňuje optimalizovat funkci nervového a hormonálního systému, odstranit negativní tělesné a emocionální účinky stresu, posílit imunitu. Napomáhá tak získání a udržení zdraví. Tato metoda se osvědčila například při bolestech zad, šíje i beder nebo rukou, při migrénách, poruchách spánku, při stavech vyčerpání nebo úzkosti, může pomoci zlepšit zrak, sluch, či zažívací potíže, nebo třeba také premenstruační syndrom. Pomáhá s rekonvalescencí po porodu, po operacích a po různých úrazech. Je účinná při dysfunkcích vegetativních, tělesných i mentálních. Dobře se kombinuje například s technikami tradiční čínské medicíny. Pomáhá dětem, dospělým i starším lidem.

 

Lymfatická masáž  

 Lymfatická masáž, tzv. manuální lymfodrenáž, je jemná technika, která slouží především k detoxikaci organismu, zlepšování fyzické a psychické kondice, ke zkvalitnění pleti, k odstraňování otoků nebo celulitidy. Je to jemná stimulace, kdy se pod určitým tlakem, v daném tempu a pořadí specifickými hmaty aktivuje lymfatický (mízní) systém těla. 

Lymfatická masáž, působí na lymfatický systém organismu, který je tvořen především mízními cévami a uzlinami a zlepšuje proudění mízy (tělní tekutiny). Tato tekutina obsahuje vodu, soli, bílkoviny, tuky, odumřelé části buněk, bakterie a další látky, které v těle vznikají, mimo jiné, jako odpad metabolických procesů a při detoxikaci organismu. Pokud míza špatně proudí, tyto odpadní látky v těle zůstávají ,vznikají otoky a zvětšují se mízní uzliny. 

Lymfatický systém jako celek, slouží k odvodu škodlivých látek z těla. Bývá nadměrně zatížený stresem, znečištěným životním prostředím, nedostatkem pohybu, nesprávným pitným a stravovacím režimem, kouřením nebo při jednostranné zátěži (např. když dlouho stojíme) apod. 

Nadměrné zatížení lymfatického systému škodlivinami a toxiny se projevuje zvýšenou únavou a sníženou schopností organismu bojovat proti infekčním nemocem a jiným chorobám. Takto zatížený lymfatický systém způsobuje např. otékání nohou, otoky břicha či obličeje, zduření uzlin a celkové oslabení imunitního systému. 

Myofasciální  masáž

Myofasciální technika masáží se zabývá působením na celkovou tělesnou strukturu. Mimo povrchových vrstev svalstva uvolňuje i hluboko uložené tkáně. Masáž změkčuje obaly - fascie, ve kterých jsou uložené svaly, šlachy, kosti a orgány.

Fascie je část tkáňového systému, kterému byla v minulosti věnována velmi malá pozornost. Skládá se ze dvou typů vláken : kolagenových buněčných vláken, které jsou velmi tuhé, s malou elasticitou a z elastických vláken, které jsou roztažitelné. Fascie připomíná na pohled síťku. Její napětí určuje tělesnou formu a držení těla. Při jednostranné a nevhodné zátěži ztrácí fascie pružnost a to se v organismu projevuje zvýšeným napětím a tvrdnutím svalů.

Masáž napětí rozvolňuje a tím upravuje držení těla a podporuje činnost vnitřních orgánů. Dochází k detoxikaci tkání a startuje se samoléčebný proces. Upravuje bolesti pohybového aparátu a vyrovnává těžiště těla.

 

Jemné mobilizační techniky

Je to šetrná metoda k odstranění blokád a bolestí pohybového aparátu. Protahuje a uvolňuje ztuhlé svaly, rozvolňuje napětí v úponech svalů a zároveň se uvolňují blokády obratlů. Napravovaný kloub či oblast páteře se protažením uvolní a sám se vrátí na správné místo. K uvolnění pomáhá jemný tah a tlak spojený s prodýcháváním. Tato technika se provádí na sucho a je velmi účinná.
 

Fundované doteky
 

Jedná se nápravu myofasciálních poruch, které způsobují bolesti svalů, hlavy a dalších částí těla, včetně problému s hybností. Všichni máme na těle oblasti, které jsou stále napjaté. Obvykle si to ani neuvědomujeme. Při dlouhodobém napětí svalu dochází k ovlivňování také různých tělesných funkcí, jako například krevního oběhu, odtékání lymfy či inervace. Dá se tedy říci, že kondice svalů úzce souvisí s naším celkovým zdravotním stavem. Jedním z důvodů bolesti svalů, je existence tzv.spoušťových bodů, angl. trigger poins, které jsou ve svalech a napínají přidružené fascie. Bolesti svalů, kterým zpočátku nepřikládáme význam, se mohou stát stále více obtěžujícími. Přitom stačí zkrácené svaly uvolnit a naučit klienta, jak má tyto svaly protahovat.
 

 

 Reiki techniky

Reiki je účinná metoda, která pomáhá nejen s fyzickými potížemi, ale i s potížemi v oblasti psychické. K uvolnění a harmonizaci člověka využívá energetické toky v těle a biopole člověka - auru. Je to metoda, při které terapeut vědomě přijímá a směruje energii, která je všude kolem nás a je jednou ze základních složek celého vesmíru.

Reiki terapie je původně japonská technika, která se používá pro léčení na specializovaných klinikách. Je vhodná pro děti, dospělé i seniory - ale také pro zvířátka a pro každý organismus. Působí na fyzické, ale i na emocionální a mentální potíže.

Při Reiki terapii není potřeba fyzického kontaktu, působí bez bolesti, ale s okamžitým účinkem. Navozuje pocit klidu a pohody a účinně podporuje sebeuzdravovací schopnosti člověka.

 

Tradiční čínská Tuina masáž

Tuina vychází ze stejných teoretických principů a filosofie tradiční čínské medicíny jako škola akupunktury, ale ošetření a stimulace citlivých bodů se při masáži provádí tlakem prstů nebo rukou. Cílem je navodit harmonii a uvolnit napětí v lidském těle.  Čínská masáž Tuina se v různých podobách používá už téměř pět tisíc let.

Tradiční čínská medicína se snaží udržet rovnováhu našeho těla, zkouší hledat souznění, jednotu lidského těla s přírodou a touto cestou nemocem předcházet, nebo optimálně ovlivnit ty, které člověk již má.


Baňkování

Baňkování je velmi stará metoda používaná při potížích pohybového aparátu, při problémech s trávením nebo dýcháním a pro celkové uvolnění, regeneraci a harmonizaci.

Baňkováním rozumíme přikládání skleněných či jiných nádobek, které se působením podtlaku přisají na pokožku. Baňkami způsobíme prokrvení a zrychlení metabolických procesů v kůži, podkoží a svalech. Dá se říci, že baňky doslova vytáhnou problém z těla.

Přiložením na reflexní zóny či akupunkturní body působíme na celou akupunkturní dráhu a orgány na této dráze. Přiložením baněk u kloubů, působíme nejen na prokrvení, ale zároveň se uvolní zatuhlost a podpoří se tvorba kloubní tekutiny (mazání). Můžeme působit na stimulaci peristaltiky, zlepšení trávení a vstřebávání živin. Nezanedbatelnou roli mohou baňky sehrát při rozpouštění celulity.

 

 Moxa

Tradiční čínská technika prohřívání aktivních bodů energetických linií, která vychází z asijské lidové tradice, jak dodat tělu chybějící teplo, se jmenuje moxibuce.

Nejčastěji se k prohřívání používají moxovací doutníky z usušených listů pelyňku. Technika moxibuce je snadný způsob, jak bez vedlejších nežádoucích účinků doplnit energii jang do chladem a vlhkem postižených orgánů a částí těla.

Pomáhá při stavech únavy a vyčerpání, při přecitlivělosti na chlad, při nedostatečném prokrvení, při potížích s trávením a vylučováním, při onemocnění dýchacích cest, ledvin a močového měchýře, při revmatu a bolestech v kříži, podporuje imunitu a psychickou pohodu.

V rukách terapeuta čínské medicíny moxa léčí široké spektrum nemocí.

 

Reflexologie

Masáž vychází ze skutečnosti, že všechny orgány v těle mají svoji reflexní plošku na okrajových částech těla – chodidlech, rukách atd. Mezi orgánem a ploškou existuje obousměrné propojení (tzv. reflexní oblouk). Působením na tyto plošky můžeme ovlivnit příslušný orgán.
V reflexologii se využívá také působení na body jednotlivých energetických drah (meridiánů), které se nachází na chodidlech a rukách.
Nejznámějším propagátorem této techniky se u nás stal Ing. Jiří Janča. Jeho žák, Ing. Július Pataky ji ještě zdokonalil.  Propojili ji s čínskou medicínou a vytvořili systém techniky masáže. Díky tomuto propojení nabízí reflexologie vyšší účinnost vzájemného působení.

 

  

Medová masáž

Medová masáž je účinná detoxikační metoda, která pomáhá při stresu, napětí, nezdravém životním stylu, chronických nemocech, únavě a vyčerpání. Je účinná při potížích s klouby a pomáhá při celulitidě. Je důležitou prevencí proti stárnutí, celkově omlazuje a ozdravuje organismus. Medová masáž vychází z tradice lidového léčitelství, ve kterém hrál med vždy důležitou roli.

Medová masáž je unikátní technika, při které dochází pomocí působení včelího medu a speciálních masážních hmatů k odstraňování toxinů, které lidské tělo nahromadilo ve svých tkáních.

Pracuje se převážně v oblasti zad, nebo na postižené části těla, kde medová hmota dokáže z organismu doslova vytáhnout škodliviny z životního prostředí, potravin a léků, které se v průběhu života usadily v těle každého z nás. Přes reflexní zóny zad medová masáž také stimuluje činnost jednotlivých orgánů těla a napomáhá tak k celkové regeneraci a relaxaci. Medový zábal na závěr masáže ještě podpoří vyživující a regenerační proces v organismu.

Masáže relaxační a regenerační

Masáže jsou jednou z nejstarších a nejpřirozenějších ozdravných metod. Pomáhají uvolnit mysl i tělo, posílit vitalitu a zlepšit fyzický i psychický stav organismu člověka. Hřejivá síla doteku je v dnešní uspěchané době čím dál více ceněna a relaxace masáží se pro většinu lidí stává pravidelně vyhledávaným zážitkem.

Blahodárný účinek masáže je možné pocítit na většině částí lidského těla. V první řadě na kůži, svalstvu, kloubech a šlachách, ale také na nervech, srdci, cévách, dýchacím aparátu, lymfatickém systému, na vnitřních orgánech a na některých žlázách. Proto je masáž velmi vhodnou prevencí před onemocněním.

Z psychologického hlediska masáž zlepšuje náladu, odstraňuje stres, navozuje pocit vnitřního klidu a harmonie. Dotek působí pozitivně na naši emocionální vyrovnanost i fyzickou pohodu a potřeba doteků zůstává u většiny lidí po celý život velmi vysoká. Díky uvolněnému tělu a zrelaxované psychice lidé doslova omládnou a můžou vést mnohem aktivnější a spokojenější život.

Indická masáž hlavy (antistresová)

Indická masáž hlavy je prospěšná díky tomu, že se praktikuje na částech, které jsou důležitými energetickými centry. Pokud je člověk ve stresu, hromadí se v těchto oblastech napětí, které se neustále zvyšuje a zapříčiňuje spoustu různých bolestí a také nepříjemné pískání v uších - tinitus. Pomocí speciálních hmatů a technik, uvolňuje tato masážní technika oblast šíje, ramen a hlavy a navozuje pocit zdraví, klidu a psychické pohody.

Indická masáž hlavy je jedna z nejdostupnějších masáží v přírodní regeneraci, dá se provádět vsedě, přes oblečení, není pro ni potřeba speciální prostor či vybavení. Účinně zbavuje stresu, napětí a odstraňuje migrény. Podporuje okysličení mozku, zlepšuje koncentraci, pomáhá proti depresím a úzkostným stavům. Výrazně vylepšuje stav pokožky hlavy a vlasů.

Indická masáž hlavy je starověká ajurvédská technika, která představuje spojení starověké kulturní tradice s požadavky moderního způsobu života. Tato masáž je vhodná pro děti, dospělé i seniory.

 

Tradiční thajská masáž nohou

Tato masáž má velkou tradici a v Thajsku patří k nejčastěji požadovaným masérským službám. Vychází z prastaré čínské masáže chodidel. Je prospěšná z důvodu stimulace činnosti vnitřních orgánů a zlepšení krevního a lymfatického oběhu. Thajská masáž nohou se provádí na energetických drahách nejen na chodidlech, ale na celých nohách. K tomu se využívají ruce a prsty, některé stimulace se provádí také pomocí dřevěného kolíčku.
Po masáži následuje pocit uvolnění a lehkosti. Masáž uleví nejen od únavy a bolestí nohou, ale také od bolesti hlavy, potíží s ledvinami či s páteří, obnovuje zdraví a pocit pohody.

 

Thajská tradiční masáž

Thajská tradiční masáž Wah Po Thai má velmi dávnou a hlubokou tradici.

Teoretickým základem thajské masáže je nauka o neviditelných energetických liniích, které prochází lidským tělem. V thajské tradici se nazývají seny a je jich velké množství. Seny jsou obdobnéné s meridiány v čínské medicíně nebo s nadis v indické tradici.

Při thajské tradiční masáži se ošetřuje energetické tělo prostřednictvím energetických linií - senů a prostřednictvím akupresurních bodů, které na nich leží. Dají se takto rozvolnit energetické blokády, rozproudit stagnující energii, znovunastolit rovnováhu, léčit některá onemocnění nebo mírnit bolest.

Pomalé, rytmické a houpavé pohyby při thajské tradiční masáži navodí stav hluboké relaxace. Poté nastupují drobná a důsledná protažení, která se stupňují až do jógových pozic.


 

Ušní svíce

 Ušní svíce jsou plátěné trubičky napuštěné směsí včelího vosku, parafínu a éterickým olejem. Teplo vytvořené hořením svíčky změkčuje nahromaděný maz a vytvořený podtlak ho komínovým efektem vysaje. Zároveň dochází k vyrovnávání tlaku přes Eustachovu trubici v celé oblasti hlavy. Po zapálení vzniká uvnitř svíčky mlha, která proudí směrem dolů dovnitř ucha a přivádí účinné látky do ušního komplexu. Zároveň teplo ze svíčky prohřívá mikrosystém ušního laloku a působí na reflexní zóny, které tak stimuluje příznivě ovlivňuje celý organismus člověka.

Aplikace ušních svící je prospěšná při opakujících se bolestech hlavy, podporuje uvolnění nosních, čelních a ušních dutin, příznivě ovlivňuje průběh nemocí z nachlazení, zlepšuje prokrvení celého ucha, je prevencí nachlazení, podporuje imunitu a pomáhá celkové relaxaci organismu.